საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია არის ადმინისტრაციული ორგანო, რომელიც თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში დამოუკიდებელია სხვა სახელმწიფო ორგანოებისაგან და მოქმედებს საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
საარჩევნო ადმინისტრაცია ორგანიზებას უწევს საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს პარლამენტის, მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს – საკრებულოს, მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელი ორგანოს – მერის არჩევნების, რეფერენდუმისა და პლებისციტის გამართვას.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უმაღლესი ორგანოა ცენტრალური საარჩევნო კომისია (ცესკო), რომელიც თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში ხელმძღვანელობს და აკონტროლებს ყველა დონის საარჩევნო კომისიებს და უზრუნველყოფს საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობის ერთგვაროვან გამოყენებას საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე.
სტრუქტურა
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია შედგება:
- ცესკოსა და მისი აპარატისგან;
- უსკოსა და მისი აპარატისგან;
- საოლქო საარჩევნო კომისიებისგან;
- საუბნო საარჩევნო კომისიებისგან.
ცესკო
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უმაღლესი ორგანოა ცესკო, რომელიც თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში ხელმძღვანელობს და აკონტროლებს ყველა დონის საარჩევნო კომისიებს. ცესკო შედგება თავმჯდომარისა და 11 წევრისაგან. ცესკოს თავმჯდომარე იმავდროულად არის ცესკოს წევრი. ცესკოს 5 წევრს საქართველოს პრეზიდენტის წარდგინებით ირჩევს საქართველოს პარლამენტი, ხოლო 6 წევრს საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ დადგენილი წესით ნიშნავენ პოლიტიკური გაერთიანებები. ცესკოს თავმჯდომარისა და საქართველოს პარლამენტის მიერ არჩეული წევრების უფლებამოსილების ვადაა 5 წელი. სამართლიანი, სანდო, გამჭვირვალე არჩევნების ორგანიზებასა და ჩატარებას უზრუნველყოფს ცესკოს აპარატი, რომელიც მასში შემავალი სტრუქტურული ერთეულების მეშვეობით, ახორციელებს საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის ორგანიზაციულ, სამართლებრივ და ტექნიკურ მხარდაჭერას, ცესკოს საქმიანობის ხელშეწყობას.
უსკო
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საარჩევნო კომისია (უსკო) უზრუნველყოფს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების გამართვას, თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში აკონტროლებს აჭარის მთელ ტერიტორიაზე საარჩევნო კანონმდებლობის ერთგვაროვან გამოყენებას.
საოლქო საარჩევნო კომისია
საოლქო საარჩევნო კომისია არის საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მუდმივმოქმედი ტერიტორიული ორგანო, რომელიც თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში საარჩევნო ოლქში უზრუნველყოფს არჩევნების, რეფერენდუმისა და პლებისციტის გამართვას, აკონტროლებს საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობის შესრულებას და უზრუნველყოფს მის ერთგვაროვნად გამოყენებას. საქართველოს მასშტაბით ფუნქციონირებს 76 საოლქო საარჩევნო კომისია. სსკ შედგება 12 წევრისგან. აქედან 5 წევრს 5 წლის ვადით ირჩევს ცესკო. საარჩევნო პერიოდში საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” დადგენილი წესით პოლიტიკური გაერთიანებების მიერ ინიშნება სსკ-ის კიდევ 6 წევრი, ხოლო ცესკო ირჩევს დამატებით 1 წევრს.
საუბნო საარჩევნო კომისია
საუბნო საარჩევნო კომისია არის საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დროებითი ტერიტორიული ორგანო, რომელიც უფლებამოსილების ფარგლებში საარჩევნო უბნის ტერიტორიაზე უზრუნველყოფს არჩევნების, რეფერენდუმისა და პლებისციტის გამართვას, საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობის შესრულებას, კენჭისყრის დროს საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურის დაცვას, ამომრჩეველთა, წარმომადგენელთა და დამკვირვებელთა საქართველოს კონსტიტუციითა და საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” გარანტირებული უფლებების გამოყენებასა და დაცვას. საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო პერიოდში იქმნება დაახლოებით 3700 საუბნო საარჩევნო კომისია. საუბნო საარჩევნო კომისია შედგება 12 წევრისგან. აქედან 6 წევრს ირჩევს შესაბამისი ზემდგომი საარჩევნო კომისია, ხოლო 6 წევრი ინიშნება საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ დადგენილი წესით პოლიტიკური გაერთიანებების მიერ.
საარჩევნო ადმინისტრაციის ხედვა, მისია, ღირებულებები
ჩვენი ხედვაა, როგორც ღია, კომპეტენტურმა და სანდო ინსტიტუციამ უზრუნველვყოთ დემოკრატიული საარჩევნო პროცესის განვითარება და განმტკიცება.
ჩვენი მისიაა საარჩევნო კულტურის ამაღლების ხელშეწყობა, თანაბრად ხელმისაწვდომი, ეფექტიანი, ინოვაციური სერვისების მიწოდება ამომრჩევლებისა და სხვა ჩართული მხარეებისთვის, საარჩევნო პროცესების უსაფრთხოდ და სანდოობის საერთაშორისო სტანდარტით წარმართვა.
მისიის წარმატებით განსახორციელებლად გამოვხატავთ კორპორატიულ ერთგულებას შემდეგი ღირებულებებისადმი:
დამოუკიდებლობა
ჩვენ ვმოქმედებთ მხოლოდ კანონის ფარგლებში და გადაწყვეტილებებს ვიღებთ არჩევნებში ჩართული მხარეების ზეგავლენისგან დამოუკიდებლად;
მიუკერძოებლობა
ჩვენ ვიღებთ ობიექტურ და კანონზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებებს ყველა მხარის მიმართ;
გამჭვირვალობა
ჩვენ უზრუნველვყოფთ საქმიანობის ღიაობას, საჯაროობას და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას საზოგადოებისთვის;
პასუხისმგებლობა და ანგარიშვალდებულება
ჩვენ ვმოქმედებთ პასუხისმგებლობის მაღალი სტანდარტით და კანონმდებლობით განსაზღვრული ინსტიტუციების გარდა რეგულარულად წარვუდგენთ საქმიანობის ანგარიშს საზოგადოებას;
პროფესიული სანდოობა და ეთიკა
ჩვენ საარჩევნო პროცესს წარვმართავთ კომპეტენტური და კეთილსინდისიერი მოხელეებით, რომლებიც უზრუნველყოფენ საარჩევნო პროცესის სანდოობას;
ინოვაციურობა და სერვისზე ორიენტირება
ჩვენ საარჩევნო პროცესში ვნერგავთ სიახლეებს საჭიროებების გათვალისწინებით და ჩართულ მხარეებს ვაწვდით ხარისხზე ორიენტირებულ მომსახურებას;
ინკლუზიურობა და გენდერული თანასწორობა
ჩვენ ხელს ვუწყობთ ყველასათვის თანაბრად ხელმისაწვდომი გარემოს შექმნას და ვითვალისწინებთ გენდერული თანასწორობის ასპექტებს;
პროაქტიულობა და ჩართულობა
ჩვენ მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ ყველა დაინტერესებულ მხარესთან სანდო, დემოკრატიული არჩევნების უზრუნველსაყოფად.

Election Administration of Georgia
The Election Administration of Georgia is an administrative body, which, within its authority, is independent from other state bodies and operates in accordance with the legislation of Georgia.
The election administration organizes the elections of the President of Georgia, Parliament of Georgia, municipal representative body - Sakrebulo, municipal executive body - mayor elections, referendum and plebiscite.
The supreme body of the Election Administration of Georgia is the Central Election Commission (CEC), which within its authority directs and controls election commissions at all levels and ensures uniform application of the election legislation throughout the territory of Georgia.
The Election Administration of Georgia is composed of:
- CEC and its apparatus;
- SEC and its apparatus;
- District Election Commissions;
- Precinct Election Commissions.
CEC
The supreme body of Election Administration of Georgia is the CEC, which, within its authority, manages and controls all levels of election commissions. The CEC is composed of a Chairperson and 11 members. The CEC Chairperson simultaneously is a member of the CEC. The Parliament of Georgia elects five members of the CEC, on the recommendation of the President of Georgia, while political unions appoint six members as set by the rule of the Organic law of Georgia "Election Code of Georgia". The term of office of the CEC Chairperson and CEC members appointed by the Parliament is five years. The organization and conduction of fair, credible, transparent elections is ensured by CEC’s Secretariat, which, with help of its structural units, carries out organizational, legal and technical support of election administration and support to the CEC.
The Supreme Election Commission of Autonomous Republic of Adjara (SEC) ensures holding of elections of Supreme Council of Autonomous Republic of Adjara, and, within its authority, ensures uniform application of electoral legislation on the whole territory of Adjara.
District Election Commission
District Election Commission is a permanent territorial body of the Electoral Administration of Georgia, which in the Election district, within its power ensures the conduct of elections, referendum, and plebiscite, oversees the process of implementation of the electoral legislation of Georgia, and ensures its uniform application. There are total of 76 DECs in Georgia. A DEC is composed of 12 members; the CEC elects five members for five year-term, while, during the election period, political unions appoint six members and the CEC elects one additional member as set by the rule of the Organic law of Georgia "Election Code of Georgia".
Precinct Election Commission
Precinct Election Commission is a temporary territorial body of the Electoral Administration of Georgia, which, within its power, ensures the conduct of elections, referendum, and plebiscite in an electoral precinct, implementation of the electoral legislation of Georgia, compliance of the procedures under the electoral legislation of Georgia during polling, exercise and protection of the rights of voters, representatives, and observers guaranteed by the Constitution of Georgia and Electoral Code. There are around 3.700 PECs created during electoral period in Georgia. A PEC is composed of 12 members; the upper election commission elects six members while political unions appoint six members as set by the rule of the Organic law of Georgia "Election Code of Georgia”.
Mission, Vision and Values of Election Administration
Our vision, as of an open, competent and reliable institution is to ensure the development and fortification of the democratic electoral process.
Our mission is to support the development of electoral culture, provide equally accessible, effective, innovative services to voters and other electoral stakeholders and conduct secure electoral processes in accordance with the international standards of credibility.
For the successful implementation of the mission, we express our corporate commitment to the following values:
Independence
We act only on the basis of the law and take decisions independently from the parties involved in the elections;
Impartiality
We make objective and law-based decisions with respect to all parties;
Transparency
We provide openness, publicity and access to information for the public;
Responsibility and accountability
We are the institution responsible for its actions and in addition to the institutions defined by the legislation, regularly reports to the public;
Professional itegrity and ethics
We manage the electoral process by competent and decent election officials facilitating to the credibility of the electoral process;
Innovation and service orientation approach
We adopt innovations in the electoral processes based on the changing needs and deliver quality-oriented service to parties involved;
Inclusiveness and gender equality
We provide for the creation of equal environment for everyone and take gender aspects into consideration in all our activities;