ამომრჩეველთა განათლება
სამოქალაქო და ამომრჩეველთა განათლება საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრატეგიული და სამოქმედო გეგმების ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს და საარჩევნო პროცესებში სამოქალაქო ჩართულობის დონის ამაღლებას, ამომრჩეველთა აქტივობის ზრდისა და ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების ხელშეწყობას მოიცავს.
სამოქალაქო ცნობიერების ასამაღლებლად, ცესკო სხვადასხვა ინოვაციურ პროექტს ახორციელებს.
- საარჩევნო განვითარების სკოლა
ცესკო სწავლების ცენტრთან ერთად ახალგაზრდებისთვის ახორციელებს საგანმანათლებლო პროექტს - „საარჩევნო განვითარების სკოლა“. პროექტის მიზანია სამოქალაქო ჩართულობის ზრდა, ახალგაზრდებში არჩევნების პოპულარიზაცია, ასევე საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებისათვის ტრენერის უნარ-ჩვევების განვითარება. „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ყოველწლიურად ხორციელდება და საარჩევნო ადმინისტრაცია მიზნად ისახავს პროექტი ეტაპობრივად საქართველოს ყველა ოლქში განხორციელდეს.
„საარჩევნო განვითარების სკოლა“ 2015 წელს დაიწყო. საპილოტე პროექტი წარმატებით განხორციელდა 10 საარჩევნო ოლქში, რის შემდეგაც ცესკოს გადაწყვეტილებით სასწავლო პროექტი ყოველწლიურად ტარდება.
- არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი
ახალგაზრდების საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობის ხელშეწყობისა და სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ცესკო სწავლების ცენტრთან ერთად საინფორმაციო-სასწავლო კურსს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ ახორციელებს.
სწავლება საარჩევნო საკითხებზე საჯარო სკოლების XI-XII კლასის მოსწავლეებისთვის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ და მაღალმთიან რეგიონებში ტარდება.
პროექტი ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით.
- საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები
პროფესიული და მაღალკვალიფიციური კადრების მოსამზადებლად, ცესკო და სწავლების ცენტრი, ახორციელებს პროექტს - „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“. აღნიშნული კურსები ითვალისწინებს კენჭისყრის პროცედურების შესწავლას.
- იურიდიული კლინიკა
ცესკოს სწავლების ცენტრში იურიდიული კლინიკა 2010 წლიდან ფუნქციონირებს და მისი მიზანი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებში საარჩევნო სამართლის დარგში აუცილებელი პროფესიული ცოდნის გაღრმავება, მათი პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება და სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებაა.
- სასწავლო კურსი საარჩევნო სამართლის დარგში საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში
სწავლების ცენტრი ცესკოს ეგიდით, 2010 წლიდან უმაღლეს სასწავლებელში ახორციელებს სხვადასხვა საგნამანათლებლო პროგრამას, მათ შორის სემესტრულ სწავლებას საარჩევნო სამართლის დარგში („სასწავლო კურსი საარჩევნო სამართალში“), როგორც იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის, ისე პოლიტიკურ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის (მედიის სკოლა) სტუდენტებისთვის.
- დისტანციური სასწავლო პროგრამა
ცესკოს სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა დისტანციური სასწავლო პროგრამა, რომელიც საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას ემსახურება და ხელმისაწვდომია ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის. პროგრამაში ინტეგრირებული ტესტირების ბლოკი საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით ცოდნის გადამოწმების დამატებით საშუალებას ქმნის. დისტანციური სასწავლო პროგრამა
- სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის ხელშეწყობა
ცესკოს სწავლების ცენტრი საგრანტო კონკურსის ფარგლებში გასცემს მიზნობრივ გრანტებს ამომრჩეველთა სამოქალაქო განათლების, არასამთავრობო სექტორისა და პარტიების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით.

Voter and Civic Education
Civic and voter education is one of the priorities of the Strategic and Action Plans of the Election Administration. It envisages increasing civic engagement in electoral processes, increasing voter participation and raising voter awareness.
The CEC implements several innovative projects with this respect.
- Electoral Development Schools
The CEC in collaboration with its Training Center implements the project – “Electoral Development School” designed for youth which aims at increasing civic engagement, the popularization of elections in youth and developing training skills of District Election Commission members. The project is implemented annually and the CEC plans to gradually cover all election districts in Georgia.
Electoral Development School” was launched in 2015. Pilot project was successfully implemented in 10 election districts and as a resulf of CEC decision it is being implemented annually.
- Election and Young Voter
The CEC in cooperation with the CEC Training Center implement informational-learning course “Elections and Young Voter” for engagement of youth in public –political life and raising their awareness.
The course is conducted for the 11th and 12th grade public school students in the regions densely populated with ethnic minorities and high mountainous regions of Georgia.
The project is being implemented in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia.
- Courses for Election Administrators
The CEC and its Training Center implement the project “Courses for Election Administrators” for preparing professional and high qualified human resources. The course ensures learning of the voting procedures.
- Legal Clinic
Since 2010 the legal clinic has been operating at the CEC Training Center and aimed to deepen the required professional knowledge of law faculty students at higher education institutions in election law as well as raise their civic awareness and develop practical skills.
- Learning Course in Election law at High Education Institutions
The CEC Training Center under the auspices of the CEC implements various educational programs including one-semester learning course in election law (Study Course in Election Law) for the students of law faculty as well as political and social science faculty (media school) students.
- Distance Learning Program
The CEC Training Center elaborated distance learning program aiming at increasing awareness and is available to all interested persons. The program includes tests which is an additional mean for checking knowledge. Distance Learning Program
- Supporting Civil Society Engagement
CEC Training Center within the framework of the grand competition issues the targeted grants for increasing civic engagement in electoral processes and capacity building of civil sector and political parties.