მესამე ყოველწლიური შეხვედრა, 2013
20-22 თებერვალს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის საარჩევნო ადმინისტრაციებს უმასპინძლა. მესამე ყოველწლიურ კონფერენციაში როგორც სხვადასხვა ქვეყნების საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლებმა ისე საერთაშორისო და ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მიიღეს მონაწილეობა. შეხვედრაში ეუთოს ქვეყნების გარდა პირველად მონაწილეობდნენ საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლები ისრაელიდან, ნეპალიდან და ინდონეზიიდან.
კონფერენციაზე განხილვის მთავარი თემა იყო - ”კონფლიქტების მართვა საარჩევნო პროცესებში”.
რიგით მესამე კონფერენცია ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრთან ერთად გამართა. (ICPS - ორგანიზაცია უკვე წლებია ხელს უწყობს ეფექტური პოლიტიკის წარმოებას და მართვას სხვადასხვა ქვეყნების საკანონმდებლო ორგანოებსა და მთავრობებს შორის ურთიერთქმედების ხელშეწყობით. ICPS-ი არის არაერთი საერთაშორისო სწავლებისა და ტრენინგების ორგანიზატორი საარჩევნო საკითხებში, რითაც ასევე მუდმივად უწყობს ხელს დემოკრატიის განვითარებას).
საარჩევნო ადმინსიტრაციების წარმომდგნლებმა საკუთარი პრეზენტაციები და ხედვაც წარმოადგინეს; ხოლო სხვადასხვა საერთაშორისო კომპანიებმა: ”სმარტმატიკი” (Smartmatic), ”ქროს მეჩ ტექნოლოჯის” (Cross Match Technologies), ”დომინიონ ვოუთინგ სისთემს”-ი (Dominion Voting Systems), ”საითლ”-ი (Scytl) და ”გილატ სატელაიტ ნეთვორქსი” (Gilat Satellite Networks), კონფერენციის მონაწილეებს ოპტიკური სკანერები, ელექტრონული ხმის მიცემისთვის საჭირო სპეციალური მანქანები და სხვა საარჩევნო ინოვაციური ტექნოლოგიები გააცნეს.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციას მიაჩნია, რომ მსგავსი შეხვედრები ხელს უწყობს ურთიერთგამოცდილების გაზიარებას, ერთობლივი მეთოდების შემუშავებას საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით და დემოკრატიის განვითარების ხელშეწყობას.
- ღონისძიებაში მონაწილე ქვეყნებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების სრული ჩამონათვალი:
ლიტვა, ლატვია, მოლდოვა, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, ბოსნია-ჰერცეგოვინა, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, რუმინეთი, უკრაინა, ისრაელი, ნეპალი, ერაყი, ინდონეზია, დიდი ბრიტანეთი, აშშ, ესპანეთი.
ორდღიან შეხვედრებში ჩართული იყვნენ საერთაშორისო ორგანიზაციები:
ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაცია (ACEEEO), საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრი (ICPS), საარჩევნო მხარდაჭერის ევროპული ცენტრი (ECES), ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისი (OSCE/ODIHR), აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES), საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი (IRI), ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI), გაერთიანებული ერების განვითარების პროგრამა (UNDP), ევროკავშირის დელეგაცია, ევროსაბჭო, ნიდერლანდების ინსტიტუტი მრავალპარტიული დემოკრატიისთვის (NIMD), საარჩევნო ფსიქოლოგიის საერთაშორისო ცენტრი, ასევე კოლორადოს (აშშ) უნივერსიტეტის და ესპანეთის როვირა ი ვირგილის სახელობის უნივერსიტეტის ექსპერტები.

On February 20-22, 2013 the Central Election Commission (CEC) of Georgia hosted the election management bodies of East Europe and Central Asia. Representatives of election management bodies from various countries, as well as representatives of international and local non-governmental organizations attended the third annual meeting. Together with the OSCE countries, representatives from Israel, Nepal and Indonesia attended the conference for the first time.
The main topic of the conference was “Conflict Management in Electoral Process.”
The Central Election Commission conducted the conference in cooperation with International Centre for Parliamentary Studies (ICPS exists to promote effective policy making and good governance through better interaction between Parliaments, Governments and other stakeholders in society. The Centre also provides internationally recognized professional qualifications in the areas of electoral processes, governance, Parliament and policy, and these are accredited by the Chartered Management Institute).
Representatives of various management bodies made the presentations and expressed their views on the main topic of discussion. Companies, working on electoral technologies - Smartmatic, Cross Match Technologies, Dominion Voting Systems, Scytl and Gilat Satellite Networks introduced the optical scanners, special machines for electronic voting and other innovative technologies to the meeting participants.
Georgian election administration considers that the similar meetings support sharing mutual experiences, elaboration of joint methods in order to improve election environment and promote democracy.
List of participant countries and international organizations:
Lithuania, Latvia, Moldova, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Romania, Ukraine, Israel, Nepal, Indonesia, Great Britain, USA and Spain.
International Organizations, involved in two day meeting:
Association of European Election Officials (ACEEEO), International Centre for Parliamentary Studies (ICPS), European Centre for Electoral Support (ECES), OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), US Agency for International Development (USAID), International Foundation for Electoral Systems (IFES), International Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI), United Nations Development Program (UNDP), Delegation of the European Union to Georgia, European Council, Netherlands Institute for Multiparty Democracy (NIMD), International Centre for Electoral Psychology, Experts from the University of Colorado and University of Rovira i Virgili, Spain.