აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მორიგი არჩევნები ტარდება უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილების ვადის ამოწურვის კალენდარული წლის ოქტომბრის ბოლო შაბათს. უმაღლესი საბჭოს არჩევნებს ნიშნავს საქართველოს პრეზიდენტი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის თანახელმოწერით.
უმაღლესი საბჭოს წევრად შეიძლება აირჩეს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქე, რომელსაც არჩევნების დღისათვის შეუსრულდა ან იმ დღეს უსრულდება 25 წელი და რომელსაც საქართველოში უცხოვრია 5 წელი მაინც. უმაღლესი საბჭოს წევრად არ შეიძლება აირჩეს პირი, რომელსაც სასამართლოს განაჩენით შეფარდებული აქვს თავისუფლების აღკვეთა.
უმაღლესი საბჭო შედგება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე რეგისტრირებული საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქეების მიერ საყოველთაო, თავისუფალი, თანასწორი და პირდაპირი საარჩევნო უფლების საფუძველზე ფარული კენჭისყრით 4 წლის ვადით პროპორციული სისტემით არჩეული 18 და მაჟორიტარული სისტემით არჩეული 3 დეპუტატისაგან.
მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში არჩეულად ჩაითვლება უმაღლესი საბჭოს წევრობის ის კანდიდატი, რომელმაც არჩევნებში მონაწილეთა ნახევარზე მეტის ხმები მიიღო. არჩევნებში მონაწილეთა ხმების რაოდენობაში არ ჩაითვლება ბათილად ცნობილი საარჩევნო ბიულეტენებით გათვალისწინებული ხმების რაოდენობა.
პროპორციული საარჩევნო სისტემით უმაღლესი საბჭოს წევრთა მანდატები განაწილდება იმ საარჩევნო სუბიექტებზე, რომლებმაც არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ნამდვილი ხმების 5 პროცენტი მაინც მიიღეს. არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების რაოდენობაში არ ჩაითვლება ბათილად ცნობილი საარჩევნო ბიულეტენებით გათვალისწინებული ხმების რაოდენობა.

Regular elections of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara shall be held on the last Saturday of October of the calendar year during which the term of authority of the Supreme Council is expired. The President of Georgia shall call the date of elections of the Supreme Council by cosigning of Prime-minister of Georgia.
Any citizen of Georgia with the right to vote who has attained the age of 25 prior to or on the day of elections can be elected as a member of the Supreme Council of Autonomous Republic of Adjara and who resided in Georgia for at least five years. A person sentenced to imprisonment by a court ruling may not be elected as a member of the Supreme Council.
In the regular Supreme Council Elections, the Supreme Council consists of 21 deputies elected by the proportional system for 4 years by Georgian citizens with the right to vote registered on the territory of the Autonomous Republic of Adjara based on universal, free, equal, and direct suffrage.
In the regular Supreme Council Elections, to allocate seats to political parties running in elections as a result of Supreme Council Elections, the number of votes received by each political party is multiplied by 21 and divided by the sum of votes received by all political parties running in elections. Mandate (s) will be given to all political parties that got enough votes to get at least one seat. To determine the mandates received by each political party, the number of votes received by each political party is multiplied by 21 and divided by the sum of votes received by all political parties that got enough votes to get at least one seat. The whole part of the number received is the number of seats received by a political party.