თვითმმართველი ქალაქის მერის, თვითმმართველი თემის მერის უფლებამოსილების ვადაა 4 წელი. არჩევნებს ნიშნავს საქართველოს პრეზიდენტი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის თანახელმოწერით, მერის უფლებამოსილების ვადის გასვლამდე 60 დღით ადრე.
თვითმმართველი ქალაქის მერად, თვითმმართველი თემის მერად შეიძლება აირჩეს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქე, 25 წლის ასაკიდან, რომელსაც საქართველოში უცხოვრია სულ ცოტა 5 წლის განმავლობაში.
მერის არჩევნებში არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელმაც არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების 50%-ზე მეტი მიიღო. არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების რაოდენობაში არ ჩაითვლება ბათილად ცნობილი საარჩევნო ბიულეტენები.

The Mayor of the Self-governing City and the Mayor of Self-governing Community is elected every 4 years. Elections shall be called by the President of Georgia, by cosigning of the Prime-Minister of Georgia, before the 60 days to the expiry of the term of authority of Mayor.
A Georgian citizen having attained the age of 25, lived in Georgia for at least five years and having electoral suffrage may be elected as a member of the Mayor of the Self-governing City/Community.
A candidate shall be considered elected in the election of the Mayor, who has received more than 50% of votes cast by voters participating in the elections. The number of votes recorded on invalid ballot papers shall not be included in the number of votes cast in the election.