შშმ ამომრჩევლები 2016
ცესკოში შშმ პირებისთვის თანაბარი საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომლის შემადგენლობაში არიან ცესკოს წევრები, სტრუქტურული ერთეულების წარმომადგენლები, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები. სამუშაო ჯგუფის კოორდინირებულ საქმიანობას ახორციელებს ცესკოს კოორდინაციის, დაგეგმვისა და ანგარიშგების დეპარტამენტი. სამუშაო ჯგუფი თავის საქმიანობას წარმართავს ცესკოს თავმჯდომარის მიერ დამტკიცებული შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის დებულებით.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი
საარჩევნო ადმინისტაციის ინიციატივით, 2015 წელს ცესკოს, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტს (მერია), საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი.
მემორანდუმის ხელმომწერმა ინსტიტუციებმა აიღეს ვალდებულებები, რომ 2016 წლის მორიგი საპარლამენტო არჩევნებისთვის, საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოფენ ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მაქსიმალურ ხელშეწყობას და შეასრულებენ საარჩევნო კოდექსის მოთხოვნას, რომელიც ითვალისწინებს შენობა-ნაგებობის არსებობის შემთხვევაში საარჩევნო უბნისთვის ისეთი შენობა-ნაგებობის გამოყოფას, რომელიც ყველა ამომრჩევლისთვის იქნება ხელმისაწვდომი, ხოლო ასეთი შენობა-ნაგებობის არარსებობის შემთხვევაში საარჩევნო უბნისთვის გამოყოფილი შენობა-ნაგებობის, სადაც ეს შესაძლებელია, მისი გადამცემი ორგანოს მიერ კენჭისყრის დღისთვის ადაპტირების ვალდებულებას, ყველა ამომრჩევლისთვის ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად.
შშმ ამომრჩევლებისთვის კენჭისყრის დღეს ხელმისაწვდომია
- უსინათლო ამომრჩევლებისთვის - ყველა საარჩევნო უბანზე საარჩევნო ბიულეტენის შესავსები ჩარჩო;
- მცირემხედველი ამომრჩევლებისთვის - ყველა საარჩევნო უბანზე ორი ცალი გამადიდებელი ლინზა;
- ფიზიკური შეზღუდვის მქონე ამომრჩევლებისთვის - ადაპტირებულ საარჩევნო უბნებზე სპეციალური ხმის მიცემის კაბინები;
- ყრუ ამომრჩევლებისთვის - ყველა საარჩევნო უბანზე გამოკრული ხმის მიცემის პროცედურების ამსახველი პოსტერი.
ინფორმაცია 2016 წლის 8 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის ადაპტირებული საარჩევნო უბნების შესახებ (პირველი ტური)
ინფორმაცია 2016 წლის 8 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურისთვის ადაპტირებული საარჩევნო უბნების შესახებ (30 ოქტომბერი)
იმ შემთხვევაში თუ ეტლით მოსარგებლე და ფიზიკური შეზღუდვის მქონე ამომრჩევლები მომართავენ საარჩევნო ადმინისტრაციას ზოგიერთ უბანზე შესაძლებელი იქნება პორტატული (მოძრავი) პანდუსის განთავსება.
შშმ ამომრჩევლების ინფორმირება
- ცესკოს მიერ მომზადებული ყველა ვიდეო-რგოლი ხელმისაწვდომია სმენადაქვეითებული ამომრჩევლებისთვის სურდოთარგმანის თანხლებით (ჟესტური ენა);
- საარჩევნო პერიოდში, ბანერში ,,საარჩევნო რუკა“ განთავსებულია დეტალური ინფორმაცია საოლქო საარჩევნო კომისიებში შემავალი იმ საუბნო საარჩევნო კომისიების შესახებ, რომლებიც ადაპტირებულია (იხილეთ ბმული: https://map.cec.gov.ge/)
საქართველოს ორგანული კანონის ,,საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ 58-ე მუხლის 11 პუნქტის შესაბამისად, სათანადო შენობა-ნაგებობის არსებობის შემთხვევაში საარჩევნო უბნისთვის ისეთი შენობა-ნაგებობა უნდა გამოიყოს, რომელიც ყველა ამომრჩევლისთვის იქნება ხელმისაწვდომი, ხოლო ასეთი შენობა-ნაგებობის არარსებობის შემთხვევაში საარჩევნო უბნისთვის გამოყოფილი შენობა-ნაგებობა, სადაც ეს შესაძლებელია, მისი გადამცემი ორგანოს მიერ კენჭისყრის დღისთვის ადაპტირებული უნდა იქნეს ყველა ამომრჩევლისთვის ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად.
საქართველოს ორგანული კანონის ,,საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ 63-ე მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად საარჩევნო უბნებზე ცესკო უზრუნველყოფს ისეთი ტექნოლოგიის გამოყენებას, რომელიც მხედველობის გამო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩევლებს საარჩევნო ბიულეტენის დამოუკიდებლად შევსების საშუალებას მისცემს.
ცესკოს 2012 წლის 21 ივნისის №20/2012 დადგენილებით დარეგულირებული აქვს იმ კატეგორიის საარჩევნო უფლების მქონე მოქალაქეთა მიერ ხმის მიცემის პროცედურა, რომლებიც ზედა კიდურების არქონის გამო ვერ ახერხებენ ხმის მიცემის პროცედურების დამოუკიდებლად შესრულებას. აღნიშნულ დადგენილებაში, ცვლილება შევიდა მიმდინარე წლის 14 ივლისს (დადგენილება №45/2016).
მიღებული დადგენილების და მასში შესული ცვლილების შესაბამისად, საარჩევნო უფლების მქონე მოქალაქე, რომელსაც არ აქვს ზედა კიდურები:
- ამომრჩევლის თანდასწრებით, ბიულეტენს (ბიულეტენებს) სპეციალურ კონვერტში ათავსებს და შემდეგ საარჩევნო ყუთში აგდებს მის მიერ არჩეული პირი (გარდა: საარჩევნო კომისიის წევრისა, კანდიდატისა, საარჩევნო სუბიექტის წარმომადგენლისა, დამკვირვებლისა და პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებების წარმომადგენლისა), რომელიც დაეხმარება მას კენჭისყრის კაბინაში საარჩევნო ბიულეტენის (ბიულეტენების) შევსებაში (დადგენილება №45/2016).
გარდა კანონმდებლობისა საარჩევნო ადმინისტრაცია სრულად ითვალისწინებს გაეროს 2006 წლის 13 დეკემბრის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციას და ხელს უწყობს კონვენციის მიზნების განხორციელებას.

In order to support the equal election environment for persons with disabilities a special working group is created at the Central Election Commission (CEC) of Georgia. The group unites the CEC members, representatives of the CEC structural units, international and local NGOs and representatives of various state agencies. The CEC Coordination, Planning and Reporting Department ensures the coordinated work of the group. The activities of the group is guided by the regulations approved by the CEC Chairperson for the group working on persons with disabilities.
The CEC Annual Action Plan envisages activities to be implemented for the persons with disabilities.
Memorandum of Understanding
By the initiative of the Election Administration in 2015, the CEC, Tbilisi City Hall, the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia signed the Memorandum of Understanding (MoU).
The signatory parties of the MoU agreed to support the inclusive election environment within their authority for the upcoming 2016 Parliamentary Elections. Particularly, the parties agreed to fulfill the requirement of the Election Code of Georgia which envisages that in case appropriate premises are available, such premises shall be allocated for the election precincts that shall be accessible to all voters, and provided that such premises are not available, premises allocated for the election precinct, where possible, shall be adapted to all voters for guarantying its accessibility by the polling day by the organ transferring the premises.
The following is available for the persons with disabilities during the E-day:
- Magnifying sheets at all election precincts for voters with vision impairments;
- Special ballot booths at the identified election precincts for the voters using wheelchairs;
- Poster about the voting procedures for the voter with hearing impairments.
If the voters using wheelchairs or having other physical impairment applies to the Election Administration in some election precincts portable ramps can be placed.
- All video clips prepared by the CEC is accompanied with the sign language for the voters with hearing impairments;
- During the election period the map with indicated adapted election precincts is placed in the banner “Election Map” of the CEC official web-page (https://map.cec.gov.ge/)
According to the paragraph 11 of the Article 58 of the Election Code of Georgia in case appropriate premises are available, such premises shall be allocated for the election precinct that shall be accessible to all voters, and provided that such premises are not available, premises allocated for the election precinct, where possible, shall be adapted to all voters for guarantying its accessibility by the polling day by the organ transferring the premises.
According to the paragraph 2 of the Article 63 of the Election Code of Georgia at the polling stations the CEC shall provide for the use of such technologies, which shall allow the voters with visual impairment to fill out the ballot paper independently.
The CEC Decree №20/2012 dated on June 21, 2012 regulates the voting procedures for those voters who have no upper extremity and cannot vote independently. In the mentioned Decree amendments were made on July 14 of current year (Decree №45/2016).
According to the received resolutions and its amendments, citizens having the right to vote, without upper extremity:
- Do not go through the inking procedures;
- While giving the ballot paper to the voter, the voter registrar makes a note “ Physical Condition” in the unified voters’ list within the section “Voter Signature” and approves by own signature;
- A person selected by him/her (except: the member of election commission, candidate, representative of the election subject, observer and the representative of press and mass media means), which assists the very person in filling the voting bulletin (bulletins) in the voting booth, with attendance of the voter, places the bulletin (bulletins) in the special envelope and after that, drops in the bullet box (Decree №45/2016).
In addition to the national legislation the Election Administration supports the implementation of the United Nations Convention on Rights of Persons with Disabilities adopted on December 13, 2006 and promotes achievement of the convention objectives.