რეგიონული კონფერენცია „გენდერული თანასწორობა საარჩევნო პროცესებში“
„გენდერული თანასწორობა საარჩევნო პროცესებში“ – ამ თემაზე 25-26 ნოემბერს, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ევროსაბჭოს ვენეციის კომისიასთან თანამშრომლობით რეგიონულ კონფერენციას უმასპინძლა. კონფერენცია თამარ ჟვანიამ, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ხათუნა თოთლაძემ, ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა კრისტიან ურსემ, ვენეციის კომისიის ვიცე-პრეზიდენტმა ჰერდის თორგეისდოტირმა და გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე შომბი შარპმა გახსნეს.
ორი დღის განმავლობაში მონაწილეები გენდერული თანასწორობის ჭრილში საარჩევნო სისტემებისა და საარჩევნო პროცესების საუკეთესო პრაქტიკაზე იმსჯელეს. განიხილეს საერთაშორისო სტანდარტები და რეკომენდაციები. შეაფასეს ქალთა პოლიტიკური ჩართულობის გაუმჯობესების მიზნით მიღებული შედეგები. ცესკოს გენდერული თანასწორობის კომისიის თავმჯდომარე ზურაბ ხრიკაძემ საქართველოში ქალთა მონაწილეობის კუთხით საარჩევნო მოდელისა და პოლიტიკური სისტემის გავლენაზე წარადგინა პრეზენტაცია. მომხსენებლებმა გენდერული თანასწორობის კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრეს. ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ ამ მხრივ საქართველოს გამოცდილებაზე ისაუბრა და სტუმრებს გენდერული თანასწორობის გლობალური სტრატეგიის განხორციელების კუთხით არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე მიაწოდა ინფორმაცია.
რეგიონულ კონფერენციას მოლდოვასა და აზერბაიჯანის საარჩევნო ადმინისტრაციების, სამთავრობო უწყებებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებიან, მათ შორის ეუთოს დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებათა ოფისი (OSCE/ODIHR), საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES), ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI), დემოკრატიისა და საარჩევნო დახმარების საერთაშორისო ინსტიტუტი (International IDEA), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ევროკავშირის (EU) დელეგაცია საქართველოში, საერთაშრისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი (IRI), ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), ვენეციის კომისია და ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა.
გენდერულ საკითხებზე ცესკოსა და ვენეციის კომისიის ერთობლივი კონფერენცია ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

On November 25-26, the Central Election Commission (CEC) of Georgia in close cooperation with Venice Commission of the Council of Europe hosted the regional conference on “Gender Equality in Electoral Processes”. Tamar Zhvania, the CEC Chairperson, together with Khatuna Totladze, Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Cristian Urse, Head of the Council of Europe Office in Georgia, Herdis Thorgeirsdottir, Vice-President of the Venice Commission and Shombi Sharp, UNDP Deputy Resident Representative in Georgia made opening remarks at the conference.
During the two-day conference, participants discussed the best practices of election systems and electoral processes in gender equality perspective.
The conference participants assessed the impact of measures to improve women’s political participation. Zurab Khrikadze, Head of the CEC Gender Equality Commission delivered the presentation on the impact of electoral model and political system on women’s participation in Georgia. Speakers had an opportunity to discuss steps forward in the field of gender equality. The CEC Chairperson talked about the existing challenges and different approaches to deal with them in terms of implementing global strategy of gender equality.
Representatives of election administrations from Moldova and Azerbaijan, state agencies and international organizations, including OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), International Foundation for Electoral Systems (IFES), National Democratic Institute (NDI), International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA), United Nations Development Programme (UNDP), Delegation of the European Union to Georgia, International Republican Institute (IRI), United States Agency for International Development (USAID), Venice Commission and Parliamentary Assembly of Council of Europe attended the conference.
Joint conference of the CEC and the Venice Commission on gender issues was conducted by the financial support of the European Union.